B.O.S.S. VIII – Dojmy

B.O.S.S. VIII

Další a již 8. ročník Brněnské Okultního Shisho Srazu pořádaný Divinorem je za námi. Ohlížím se zpět za těmi minulými ročníky s nostalgickým úsměvem. Tento ročník představoval pro mne a Strážce mezník, kdy jsme předali organizátorské žezlo dál. Poprvé po letech píši své dojmy z pozice účastníka. Musím říci, že za ta léta vznikl báječný egregór setkání a Eryan odvedla výbornou práci v organizátorské roli.

Lze bez okolků říci, že Chajovna se stala již tradičním místem pro zahájení setkání. Účastníci přicházejí postupně. Popíjejí čaje všech druhů, dýmají dýmky vypouštěje modré obláčky dýmu a hovoří s tvářemi, které dlouho nespatřili či s tvářemi novými, kterým zvědavost nedala spát. Ve vzduchu je klid a na nesmělost není místa. Diskuze a seznamování, to jsou rituály, které k Brněnskému okultnímu shisho srazu patří. A stejně tak již je součástí i vzpomínání na uplynulý čas. Však již mnozí z nás nabrali pár let a dobu dospívání vystřídala dospělost se vším, co k ní patří.

Od prvního okultního setkání se proměnila lehce i Chajovna. Dýmky již v tradičně rezervované turecké místnosti nedusí účastníky, neboť ventilace našla své  uplatnění. V nabídce čajů jsem nalezl svou milovanou Rize. Přesto však sama místnost a Chajovna zachovala ráz, který měla v době prvních let mého života v Brně. Sic již netrávím v nitru této čajovny tolik času, ale zůstává v mém srdci jako symbol, posvátné místo, brána, kterou lze nahlížet do minulosti. Skrze ten pohled si připomínám, kým jsem byl a kým jsem dnes. A s úsměvem zjišťuji, že ten mladý kluk se sny ve mně zůstal zachován. A ač ne všichni mají pro Chajovnu slabost, či ji dokonce slovem kritizují, vždy nám poskytla útočiště pro pořádání B.O.S.S.u a její symbolický význam zůstal zachován.

Když slov moudrých bylo proneseno dosti, rituál praví, že je třeba oslavit tu chvíli, naplnit břich dobrým jídlem a rozsvítit duši opojným mokem. Klid střídá uvolnění a zábava. Ale rituál také praví, že hostující hospůdka se musí změnit. Nikoliv z důvodů tradice, ale z pouhé nutnosti. Neb dosud jsme nenalezli hospůdku, která by ukojila všechny naše potřeby. I letos by se našly výhrady vůči zvolené hospůdce. Žel, letos více než kdy jindy právem.

Černohorský sklep na Náměstí svobody zkrátka nesplnil očekávání. Ceny asi mnohé zabolely, přesto však nelze vyčítat Eryan, nové patronce akce, nic, neb informace o cenách na webu byly hrubě nekonzistentní s realitou. Také trochu iritující byly televizní obrazovky a projekce fotbalu v našem salónku, který, i přes prosby a žádosti o vypnutí, obsluha odmítla vypnout.

Dalším nemilým překvapením byla kvalita pivního moku, ač Černá hora produkuje výborný nápoj. Kvasar čtrnácti stupňový byl vodnatý, bez chuti a tradičního řízu. Bohužel ani nabídka pokrmů nebyla zrovna pestrá, zvláště vegetariáni měli na výběr klasický sýr a salát. Sám jsem okusil Bigburger a zdál se mi suchý. Nasytil, ale žádná ambrózie se nekonala. Avšak žebra, která byla donesena omylem, prý byla výborná. Přesto se však pro mne Černohorský sklep stal svou existencí zbytečným. Nikoli pochybením Eryan, ale majitele, neboť lze odpustit vše, ale nikdy špatné a drahé pivo.

A přesto se pilo a užívalo vzájemné společnosti. Zároveň věřím, že ti, kteří se rozhodli pokračovat, ocenili přesun do Šutru, ač ten si na slušný, moderní a noblesní podnik v žádném případě nehraje. Ba naopak. Tam hraje hudba, tam se točí pivo dobré a když člověk odchází, sic rád je za čerstvý vzduch, ale s pocitem spokojenosti a naplnění se stejně časem vrátí. Tam již s řadami prořídlými se uvolnil duch egregóru a slavilo se, zpívalo, pilo, panákovalo, rum se rozléval po stole, hořelo hořlavé a vlhlo suché. Šutr je totiž sklep. A vlhkost vrací i po rekonstrukci hospodě podobu předchozího podniku. Někteří z nás si zajisté vzpomenou na starý Drakkar. Lze říci, že se plíživě vrací na své místo, čemuž nasvědčovaly i zvratky na schodech, oprýskané zdi a vzduch, který by šlo krájet.

Ale co je pro praktikující duchovní poutníky trocha hnusu a nekrásy….Kouzlo je v okamžiku, a člověk s poznáním najde krásu i tam, kde jiní vidí jen to špatné Praktik a adept Poznání se brodí i hovny, aby poznal. My se nebojíme. A Šutr je prostě Šutr. Bez pompéznosti, ale s charakterem přímým a bez iluzí, a právě proto jej máme rádi. A tak i zapůsobil na zbylé okultisty a praktiky. Pilo se bez iluzí a opilost nás ukázala takové, jací jsme.

Kdo však myslí, že akce byla zakončena v leže pod stoly, zle by se mýlil. Pokračovalo se dál, na další pro mne posvátné místo. Nonstop bar Glum – místo dojezdu a ranní kávy. Únava si vybrala svou daň u některých, opilost daň u jiných, a další se připravovali na střízlivost. Unavené příjemno a příjemně unaveni.

Rozloučili jsme se v hodině šesté ranní odcházeje domů. Z výšin kultivovanosti, přes přirozenou nízkost, do stavu naplnění, únavy a s touhou po lůžku a odpočinku. Byl to výborný a příjemný večer, přátelé. Jsme různí, různých věr a různých charakterů, nikdo dokonalý, nikdo bez chyby a přesto během včerejšího dne jsme byli pasažéry na jedné lodi.

Před lety bychom se Strážcem neřekli, co vše vlastně idea Brněnského okultního shisho srazu dovolí vytvořit. Vždyť právě tam jsme se mnozí poznali poprvé. A znovu a znovu se poznáváme rok za rokem.

Sedím a popíjím kávu, vracím se z včerejšího dne do přítomnosti. Nostalgicky se usmívám, listuji starými fotkami a pročítám staré zápisky o setkání. Byla to jízda. A já děkuji Eryan za její patronaci nad touto akcí Divinora, neboť dílo dobře vykonáno.

Tak zas za rok, přátelé ;)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s